Martwisz się swoim cyklem menstruacyjnym? Sprawdź, co może oznaczać plamienie zamiast miesiączki. Wyjaśniamy, jak reagować na śluz z krwią i kiedy warto skonsultować się z ginekologiem. Zadbaj o swoje ciało i uważnie obserwuj, co się z nim dzieje. Poznaj pierwsze objawy ciąży i problemów hormonalnych.
Plamienie zamiast miesiączki
Spodziewasz się okresu, a zamiast niego pojawia się brązowy śluz i ból podbrzusza? Takie sytuacje zdarzają się częścij niż myślisz. Nie muszą oznaczać problemów ze zdrowiem i warto przyjmować je ze spokojem. Każdy przypadek jest inny i należy wziąć pod uwagę dodatkowe okoliczności. Ile masz lat? Jak się czujesz? Czy ostatnio uprawiałaś seks bez zabezpieczenia? Odpowiedzi na te pytania będą wskazówką do podjęcia dalszych kroków. Jeśli jesteś zaniepokojona, zawsze warto wybrać się do ginekologa. Regularne wizyty u lekarza to podstawa profilaktyki zdrowotnej. Dobrym rozwiązaniem jest też dowiedzenie się więcej na temat działania kobiecego organizmu. Poniżej prezentujemy kilka praktycznych informacji na temat cyklu menstruacyjnego i występujących w nim zaburzeń.
Co oznacza plamienie w dniu okresu?
Zabarwiona krwią wydzielina może być oznaką ciąży, choroby, przemęczenia organizmu lub problemów hormonalnych. Trzeba jednak odróżnić ją od skąpego okresu. Niekiedy kobiety mają krótką menstruację, która trwa zaledwie jeden lub dwa dni. W tym czasie następuje utrata około trzydziestu mililitrów krwi. Jednorazowa skąpa miesiączka to zupełnie inny objaw od plamienia. Czego można spodziewać się po wystąpieniu samego śluzu?
Zajście w ciążę
Jeśli jesteś aktywna seksualnie, musisz wziąć pod uwagę możliwość zajścia w ciążę. Czasami brązowy śluz zamiast okresu pojawia się z powodu zagnieżdżenia zarodka w macicy. Towarzyszy ciężarnym kobietom w pierwszym trymestrze. Wśród pierwszych objawów ciąży można wymienić również nudności, wzdęcia, zaparcia, rozdrażnienie i podwyższoną temperaturę ciała. W takiej sytuacji warto zdecydować się na test ciążowy i wybrać się na wizytę u ginekologa. Obfita wydzielina może być również oznaką zagrożenia życia płodu i poronienia. Właśnie dlatego tak ważne jest obserwowanie symptomów i wykonywanie badań laboratoryjnych. Na prawidłowy przebieg ciąży wpływa odpowiedni poziom hormonów i profilaktyka zakażeń dróg rodnych.
Wkraczanie w menopauzę
Kolejnym powodem, dla którego pojawia się plamienie w dniu okresu, jest wkraczanie w okres menopauzy. Kobiety często doświadczają wówczas jeszcze innych objawów, takich jak uderzenia gorąca, bezsenność, wzrost wagi oraz nocne poty. Zazwyczaj menopauza występuje u pań w wieku od 45. do 55. roku życia. Czasami jednak przechodzą przez nią młodsze kobiety. Do przyczyn takiego stanu rzeczy zaliczają się choroby autoimmunologiczne i nowotwory. Dokuczliwe objawy klimakterium można zwalczać lekami przepisanymi przez lekarza.
Rozwijająca się choroba
Zaburzenia cyklu menstruacyjnego mogą być następstwem rozwijającej się choroby. Plamienie zamiast okresu i ból podbrzusza bywają obserwowane na przykład u pań cierpiących na:
- torbiele na jajnikach,
- mięśniaki macicy,
- choroby nowotworowe,
- nadczynność lub niedoczynność tarczycy.
Diagnozę można postawić wyłącznie na podstawie badań. Warto pamiętać, że wczesne wykrycie chorób daje wiele szans na zastosowanie nowoczesnych terapii. Mięśniaki i polipy usuwane są w czasie zabiegów, a nieprawidłowy poziom hormonów można wyregulować za pomocą leków. Udając się do lekarza, najlepiej przygotować sobie całą listę doświadczanych objawów i przedstawić niepokojące kwestie specjaliście. Ważne jest regularne monitorowanie cyklu menstruacyjnego i zapisywanie dni, w których pojawia się miesiączka. W trakcie wizyty lekarskiej na pewno pojawią się pytania o regularność i obfitość okresu.
Anoreksja i zaburzenia odżywiania
Gwałtowny spadek wagi może wywoływać śluz z krwią zamiast okresu. Dużym zagrożeniem dla organizmu jest na przykład anoreksja i inne zaburzenia odżywiania. Jeśli odczuwasz niechęć do swojego ciała i z tego powodu nie chcesz jeść, najlepszym rozwiązaniem będzie psychoterapia. Pamiętaj, że ten stan również ma podłoże chorobowe. Wymaga specjalistycznego leczenia. Nie czekaj, aż objawy się pogłębią i waga spadnie jeszcze bardziej.
Intensywny wysiłek fizyczny
Jesteś przemęczona i ostatnio żyłaś bardzo intensywnie? Twój organizm może zareagować zaburzeniami gospodarki hormonalnej i cyklu menstruacyjnego. Plamienia a okres to dylemat często rozważany przez sportsmenki i kobiety prowadzące ekstremalnie aktywny tryb życia. Warto dać sobie trochę czasu na regenerację. Należy też unikać nadmiernego stresu. W każdym planie dnia powinna znaleźć się chwila na odpoczynek. Szczególną uwagę zwróć na dostarczanie swojemu organizmowi odpowiednich ilości witamin i składników mineralnych. Istotny jest na przykład prawidłowy poziom żelaza, bez którego może dojść do anemii i zanikania miesiączki.
Diagnostyka plamienia i skąpych miesiączek
Zastanawiasz się, czy plamienie to już okres? Chcesz poznać przyczynę swojego złego samopoczucia? Wykonaj badania, które pomogą w przeprowadzeniu profesjonalnej diagnostyki. Najczęściej zlecane jest między innymi:
- badanie USG, które ma na celu wykluczenie stanów zapalnych i ciąży,
- oznaczenie poziomu progesteronu,
- sprawdzenie krzepliwości krwi,
- podstawowe badanie morfologiczne.
Na wizytę u ginekologa powinno się wybierać raz do roku. Regularne kontrolowanie stanu swojego organizmu pozwala spokojniej przyjmować różne dolegliwości. Lekkie krwawienie zamiast okresu nie musi od razu oznaczać choroby lub ciąży. Niekiedy towarzyszy przesunięciu się miesiączki i mija samoistnie. Jeśli jednak występuje przez dłuższy czas, należy potraktować je poważnie i przeprowadzić kompleksową diagnostykę.
Zaburzenia cyklu menstruacyjnego
Jak widzisz, brązowy śluz z krwią zamiast okresu może wiele oznaczać. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i objawów mu towarzyszących. Wykonuj badania profilaktyczne i pamiętaj o wizytach u ginekologa. Problem zaburzeń cyklu menstruacyjnego bywa rozwiązywany na przykład za pomocą leków, zabiegów chirurgicznych i psychoterapii.