W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na grzybicę pochwy wśród kobiet. Kandydoza, bo tak również jest nazywana ta przypadłość, najczęściej jest skutkiem kolonizacji narządów intymnych przez drożdżaki. Jej objawy są szczególnie uciążliwe w trakcie okresu. Jeśli grzybica pochwy jest Twoim problemem i nie wiesz, co wybrać: tampony czy podpaski podczas menstruacji, zapraszamy Cię do przeczytania poniższego artykułu. Dowiesz się z niego, jakie są przyczyny tego schorzenia, a także, po jakie środki higieniczne należy sięgać, by zmniejszyć ryzyko rozwoju zakażenia.
Czym jest grzybica pochwy i skąd się bierze?
Drogi rodne zdrowej kobiety są zasiedlane przez bardzo dużą liczbę mikroorganizmów. Są to w większości dobroczynne bakterie kwasu mlekowego, które sprawiają, że środowisko pochwy jest kwaśne. Kiedy dojdzie do zachwiania równowagi flory bakteryjnej, wówczas może rozwinąć się infekcja o podłożu grzybiczym. Najczęściej jest ona wywoływana przez szczepy Candida albicans. Z kandydozą zmagają się panie w różnym wieku. Na zakażenie szczególnie narażone są kobiety stosujące środki antykoncepcyjne oraz ciężarne, z uwagi na występujące w tym czasie wahania hormonalne. Poziom pH może ulec też zmianie na skutek podwyższonego poziomu cukru. Stąd grzybica pochwy często występuje również u diabetyczek.
Najczęstsze przyczyny infekcji grzybiczych miejsc intymnych to:
- niewłaściwa pielęgnacja okolic pochwy (noszenie nieprzewiewanej bielizny, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do higieny intymnej),
- niedostatecznie często zmieniane tampony i podpaski,
- obniżona odporność na stres,
- częste korzystanie z pływalni, saun i publicznych toalet,
- nieracjonalna antybiotykoterapia,
- przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie narządów rodnych (np. wycięcie macicy),
- niedobory witamin i minerałów w diecie.
Jakie objawy świadczą, że masz grzybicę pochwy?
Stany zapalne w obrębie pochwy stanowią jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się kobiet do gabinetów ginekologicznych. Winne są przede wszystkim uciążliwe objawy, które są następstwem infekcji wywołanej przez drożdżaki. Najczęściej jest to uporczywy świąd, któremu towarzyszy pieczenie i zaczerwienienie. Do tego dochodzą upławy, czyli grudkowata wydzielina o charakterystycznym, słodkim zapachu. Wiele pacjentek skarży się także na suchość pochwy oraz dyskomfort w trakcie stosunków płciowych. Nasilenie objawów zależy w dużej mierze od etapu cyklu miesiączkowego. Zwykle symptomy przybierają na sile u pań w drugiej fazie, czyli przed krwawieniem. Grzybica pochwy jest przypadłością, którą bezwzględnie należy leczyć. Przewlekłe, nieleczone infekcje grzybicze mogą prowadzić do zakażenia szyjki macicy, jajowodów oraz przydatków. To z kolei może skończyć się nawet bezpłodnością.
Czy tampony podczas infekcji to dobry wybór?
Wiesz już, czym jest i jak się objawia grzybica pochwy. Teraz czas dowiedzieć się, co lepiej stosować podczas infekcji: tampony czy podpaski. Wiele kobiet w trakcie comiesięcznego krwawienia sięga po środki higieniczne w postaci tamponów. Jednak w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z zakażeniem grzybiczym, lepiej z nich zrezygnować. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że produkt ten umieszczony wewnątrz pochwy uniemożliwia swobodne wypływanie krwi i stwarza idealne warunki do namnażania chorobotwórczych patogenów. To z kolei utrudnia leczenie choroby, a także ułatwia rozprzestrzenianie się grzybów na kolejne tkanki dróg rodnych. Tampony podczas infekcji zwiększają też ryzyko uszkodzeń nabłonka pochwowego, który ze względu na delikatność jest szczególnie podatny na mikrourazy. Uszkodzenie pochwy tamponem sprzyja wnikaniu mikroorganizmów w komórki. Warto też zwrócić uwagę na obecność w tych produktach wielu szkodliwych związków, które mogą pogłębiać schorzenie lub prowadzić do reakcji alergicznych. Dlatego w trakcie zakażenia o wiele lepiej sięgnąć po podpaski.
Podpaski w trakcie infekcji intymnej – jakie wybrać?
Jeśli zmagasz się z częstymi, nawracającymi infekcjami grzybiczymi, w trakcie menstruacji powinnaś stosować środki higieniczne w postaci podpasek. Ich wybór na rynku jest bardzo duży, dlatego na pewno znajdziesz wyroby dostosowane do własnych potrzeb i preferencji. Mogą to być klasyczne modele pokryte włókniną lub siateczką bądź ultra cienkie wyposażone w super chłonny materiał, które nie będą odznaczać się pod bielizną. Ważne, aby wybierać produkty bezzapachowe i bez chemicznych dodatków, które mogą nasilać objawy towarzyszące grzybicy pochwy. To samo tyczy się takich środków jak wkładki higieniczne. Jeśli zmagasz się z przykrymi objawami takimi jak świąd, pieczenie i zaczerwienie pochwy, stawiaj na naturalne artykuły, które nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu.
Nawracające zakażenia intymne – lepiej zapobiegać niż leczyć
Najprostszym sposobem przeciwdziałania rozwojowi infekcji intymnych o podłożu grzybiczym jest prawidłowa higiena intymna. Staraj się unikać pielęgnowania pochwy preparatami o zbyt wysokim pH. Zamiast nich wybieraj naturalne płyny i żele wzbogacone takimi składnikami jak wyciąg z aloesu, kwas mlekowy oraz alantoina. Związki te mają właściwości nawilżające i kojące oraz pomagają utrzymać prawidłową równowagę środowiska pochwy. Jeśli lekarz zaleci, że tampony podczas infekcji nie mogą być stosowane, sięgnij po klasyczne podpaski. Pamiętaj, że uszkodzenie pochwy tamponem prowadzi do powstania drobnych ran, które sprzyjają rozwojowi infekcji i utrudniają jej leczenie. W przypadku nawracających stanów grzybiczych zwróć uwagę na dietę. Węglowodany, słodycze i alkohol stanowią doskonałą pożywkę dla grzybów, sprawiając, że szybciej się rozmnażają i łatwiej atakują organizm.
Grzybica pochwy – postaw na ekologiczne środki higieniczne!
Niechciana infekcja intymna taka jak grzybica pochwy powinna Cię skłonić do sięgnięcia po odpowiednie tampony czy podpaski. Jeśli szukasz miejsca z ekologicznymi środkami higienicznymi, odsyłamy Cię do strony Ekskluzywnepodpaski.pl. Znajdziesz tam duży wybór podpasek bezpiecznych dla Twojego zdrowia. Dzięki dodatkowi aktywnego tlenu i ujemnych jonów działają antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie, a także wspomagają leczenie infekcji.