Prędzej czy później w okres przekwitania wkracza każda kobieta. Dla jednych jest to stresujący czas, a inne zmierzą się z nim bez problemu. Aby klimakterium nie kojarzyło się tylko z brakiem miesiączki, warto zdobyć na jego temat rzetelną wiedzę. Chcesz sprawdzić, w jakim wieku rozpoczyna się menopauza? Ile trwa krwawienie? A może szukasz informacji o zmianach w cyklu miesiączkowym, jakie Cię czekają? Świetnie, w naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Zapraszamy do lektury.
Czym jest przekwitanie?
Rozważania na temat tego, jakie objawy menopauzy mogą się pojawić, warto rozpocząć od określenia, czym tak naprawdę jest przekwitanie. Ten ważny dla każdej kobiety czas to z pewnością zamknięcie pewnego etapu w życiu. Z tego powodu może budzić w niektórych osobach lęk. W tym artykule postaramy się zmienić tę perspektywę i rozwiać wszelkie wątpliwości. Klimakterium to nic innego jak biologiczny proces, w którego trakcie stopniowo ustaje praca jajników, co w ostateczności doprowadza do bezpłodności. Jego kulminacyjnym punktem jest menopauza, czyli ostatnia miesiączka. W okresie przekwitania można wyróżnić trzy główne fazy:
- premenopauzalna – trwająca nawet kilka lat, gdy pojawiają się pierwsze charakterystyczne objawy,
- perimenopauzalna – okołomenopauzalna,
- postmenopauzalna – gdy krwawienie nie występuje, a poszczególne symptomy zanikają.
Zastanawiasz się, w jakim wieku występuje menopauza? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Kobiecy organizm przygotowuje się do tak ważnych przemian już w wieku 40 lat. Najczęstsze symptomy występują jednak u osób między 45. a 50. rokiem życia.
Przekwitanie i objawy menopauzy
Estrogen i progesteron to dwa hormony, które w kobiecym organizmie odpowiadają za cykl miesiączkowy. W okresie perimenopauzalnym ich poziom ulega wahaniom. Powoduje to pojawienie się dolegliwości charakterystycznych dla klimakterium.
Objawy wynikające z zaburzenia równowagi hormonalnej to między innymi:
- uderzenia gorąca odczuwalne zwłaszcza na twarzy i szyi mogące trwać około 4 minut,
- zwiększona emocjonalność i przechodzenie w krótkim czasie od płaczu do śmiechu lub gniewu,
- tendencja do tycia,
- kłopoty z zasypianiem oraz bezsenność,
- zaburzenia miesiączkowania, podczas których trudno ustalić dni płodne w okresie menopauzy,
- nietrzymanie moczu.
Trzeba pamiętać, że wymienione oznaki nie muszą dotyczyć wszystkich kobiet. U większości wystąpi jeden lub dwa typowe symptomy przekwitania. To, jak dokuczliwe będą objawy, w dużej mierze jest kwestią indywidualną. Wpływać na ten aspekt mogą jednak styl życia, stres czy codzienna dieta.
Jak zmienia się cykl miesiączkowy w okresie przekwitania?
Bez względu na to, w jakim wieku rozpocznie się menopauza, z całą pewnością zostanie poprzedzona przez zaburzenia cyklu miesiączkowego. Krwawienie nie zniknie jednak z dnia na dzień. W okresie perimenopauzalnym menstruacja będzie bardziej nieprzewidywalna. Po pierwsze zmieni się jej długość: może trwać od 3 do nawet 14 dni. Pojawią się także cykle bezowulacyjne.
Zmniejszająca się ilość progesteronu i wzrost estrogenu wpływają na powiększenie się śluzówki macicy, co objawia się bardziej obfitymi miesiączkami. W takim wypadku wskazanie dni płodnych w okresie poprzedzającym menopauzę sprawia duży kłopot. Jeżeli jesteś aktywna seksualnie, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu. W sytuacji, gdy trudno przewidzieć przebieg okresu, warto mieć pod ręką podpaski o dużej chłonności. Długie i obfite miesiączki mogą doprowadzić do anemii, nie powinno się bagatelizować objawów klimakterium.
Menopauza a seksualność
Popęd seksualny zmienia się z upływem lat, jednak u kobiet z objawami przekwitania libido może ulec znacznemu osłabieniu. Przyczyn takiej sytuacji jest kilka. Wiele osób zaczyna czuć blokadę emocjonalną, a zbytnie rozdrażnienie jeszcze ten fakt pogłębia. Na szczęście pomocna może okazać się rozmowa z partnerem lub terapeutą. Innym powodem bywa występująca w okresie klimakterium suchość pochwy. Objaw ten przyczynia się do podrażnień i infekcji. Dobrym rozwiązaniem jest używanie środków nawilżających (lubrykantów). Noś bieliznę z naturalnych tkanin, a podczas krwawienia wybieraj ekologiczne podpaski.
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia problemu z wyliczeniem dni płodnych w okresie menopauzy. Choć rzadko, to zdarzają się jednak przypadki zajścia w ciążę w wieku około 50 lat. Najczęściej wynika to z rezygnacji z zabezpieczania się po pojawieniu się pierwszych objawów przekwitania. Dlatego, jeżeli nie myślisz o powiększeniu rodziny, nie zapomnij o antykoncepcji. Porozmawiaj ze swoim ginekologiem, który z pewnością pomoże znaleźć odpowiedni sposób, abyś bez obaw mogła czerpać radość ze zbliżeń z partnerem.
Menopauza – zmiany, których nie należy się bać
Jednym z etapów w życiu, który przynajmniej w pewnym stopniu możesz mieć pod kontrolą, jest klimakterium. Odpowiednia wiedza i wsparcie specjalistów pomogą Ci poradzić sobie nawet z najbardziej dokuczliwymi objawami. Długotrwałe krwawienie czy trudności z ustaleniem dni płodnych to tylko jedna strona medalu. Odkryj tę drugą. Bez względu na to, w jakim wieku rozpocznie się menopauza, z pewnością wiele jeszcze przed Tobą. Zaopatrz się w odpowiednie środki higieniczne oraz naturalne podpaski i żyj pełnią życia.
-
Promocja!Dodaj do listy życzeń
Dodaj do listy życzeń
Produkt jest już na Twojej liście życzeń! Przeglądaj listę życzeń
Zestaw testowy: 3 podpaski dzienne, 3 podpaski nocne, 3 wkładki Shuya Health
24,00zł19,00zł -
Promocja!Dodaj do listy życzeń
Dodaj do listy życzeń
Produkt jest już na Twojej liście życzeń! Przeglądaj listę życzeń
Zestaw Shuya Health 3x podpaski dzienne 1x podpaski nocne na 2 miesiące
47,96zł43,17zł -
Promocja!Dodaj do listy życzeń
Dodaj do listy życzeń
Produkt jest już na Twojej liście życzeń! Przeglądaj listę życzeń
Zestaw Shuya Health 3x podpaski nocne 3x podpaski dzienne na 2 miesiące
71,94zł64,75zł -
Promocja!Dodaj do listy życzeń
Dodaj do listy życzeń
Produkt jest już na Twojej liście życzeń! Przeglądaj listę życzeń
Zestaw Shuya Health 6x podpaski nocne na 2 miesiące
71,94zł64,75zł